Гострий панкреатит-це запалення підшлункової залози. Це болісно, швидко розвивається і в деяких випадках може привести до летального результату.

Деякі легкі випадки захворювання проходять без лікування, але важкий, гострий панкреатит може викликати потенційно смертельні ускладнення. Смертність варіюється від Менше 5 відсотків до більше 30 відсотків, в залежності від тяжкості захворювання і від того, уражені інші органи крім підшлункової залози.

За оцінками, гострий панкреатит вражає від 4,5 до 35 випадків з кожних 100 000 чоловік на рік. Однак ця цифра може не включати багато легких випадків, які проходять без медичного обстеження або лікування. Щорічно відбувається 275 000 госпіталізацій з приводу гострого панкреатиту.

Підшлункова залоза-це довга плоска залоза, розташована за шлунком у верхній частині живота. Вона виробляє травні ферменти і гормони, які регулюють процес переробки організмом глюкози, наприклад, інсулін.

Найбільш поширеною причиною панкреатиту є жовчні камені, проте зростання зловживання алкоголем пов’язаний зі збільшенням числа випадків захворювання. Зараз на алкоголь припадає близько 30 відсотків випадків.

Гострий панкреатит починається раптово, а хронічний панкреатит носить повторюваний або постійний характер. У цій статті мова піде про гострий панкреатиті.

Короткі відомості про гострий панкреатит:


Панкреатит ділиться на гострий і хронічний типи.
Підшлункова залоза виконує безліч завдань, включаючи вироблення травних ферментів.
Симптоми включають біль у центрі верхньої частини живота, блювоту та діарею.
Найбільш поширеними причинами гострого панкреатиту є жовчні камені і зловживання алкоголем.

Симптоми панкреатиту

Як правило, пацієнт відчуває раптовий напад болю в центрі верхньої частини живота, нижче грудної кістки (грудини).

У рідкісних випадках біль спочатку відчувається в нижній частині живота. Поступово вона стає все більш інтенсивною, поки не перетвориться в постійний біль.

Біль може посилитися ще більше і стати сильною. Приблизно в половині випадків вона також віддає в спину. Прийом їжі може посилити біль.

Панкреатит, викликаний жовчними каменями, розвивається дуже швидко. Коли причиною панкреатиту є алкоголь, симптоми розвиваються повільніше, протягом декількох днів.

Нахилившись вперед або прийнявши позу ембріона (згорнувшись калачиком), можна трохи зменшити біль. Будь-яка людина, що відчуває постійний біль, повинен звернутися за медичною допомогою.

Також можуть бути присутніми такі симптоми:

блювота
нудота
діарея
втрата апетиту
прискорений пульс
біль при кашлі, енергійних рухах і глибокому диханні
хворобливість при обмацуванні живота
лихоманка і температура не менше 100,4 °F (38 °C)
жовтяниця, коли шкіра і білки очей набувають жовтуватий відтінок
біль не знімається навіть сильними знеболюючими засобами
кров’яний тиск може падати або підвищуватися, але воно падає, коли пацієнт стоїть, іноді викликаючи непритомність.

Лікування панкреатиту

Лікування гострого панкреатиту залежить від того, чи є він легким або серйозним. У легких випадках ризик ускладнень невеликий. У важких випадках ризик значний.

Лікування легкого гострого панкреатиту

Лікування спрямоване на підтримку функцій організму і полегшення симптомів, поки підшлункова залоза відновлюється.

Воно включає в себе:

Знеболюючі засоби: Легкий гострий панкреатит може бути помірно або сильно болючим.
Назогастральні трубки: Трубка може видаляти надлишки рідини і повітря в якості лікування нудоти і блювоти.
Спокій кишечника: протягом декількох днів шлунково-кишковому тракту потрібно відпочинок, тому хворий не буде приймати їжу або напої через рот, поки його стан не покращиться.
Запобігання зневоднення: зневоднення часто супроводжує панкреатит, і це може погіршити симптоми та ускладнення. Протягом перших 24-48 годин рідина часто вводиться внутрішньовенно.
Зазвичай людина може відправитися додому приблизно через 5-7 днів.

Лікування важкого гострого панкреатиту

При важкому гострому панкреатиті зазвичай спостерігається загибель тканин, або некроз. Це підвищує ризик розвитку сепсису-важкої бактеріальної інфекції, яка може вразити весь організм. Сепсис може призвести до пошкодження або відмови багатьох органів.

Важкий гострий панкреатит може також викликати гіповолемічний шок. Через сильну втрату крові і рідини серце може виявитися нездатним перекачувати достатню кількість крові в організм. Частини тіла можуть швидко відчувати кисневе голодування. Це небезпечна для життя ситуація.

Лікування цього виду панкреатиту включає в себе:

Лікування у відділенні інтенсивної терапії( ВІТ): Ін’єкції антибіотиків спрямовані на те, щоб зупинити розвиток інфекції в відмерлих тканинах.
Внутрішньовенні рідини: вони допомагають підтримувати гідратацію і запобігти гіповолемічний шок.
Допомога при диханні: вентиляційне обладнання допоможе пацієнту дихати.
Живильні трубки: вони забезпечують харчування в міру необхідності. У цьому випадку Раннє годування покращує результати.
Хірургія: у деяких випадках може знадобитися хірургічне видалення відмерлих тканин.
Пацієнт буде перебувати у відділенні інтенсивної терапії до тих пір, поки не зникне ризик відмови органів, гіповолемічного шоку і сепсису.

Лікування жовчних каменів

Якщо причиною гострого панкреатиту стали жовчні камені, після поліпшення стану пацієнту може бути проведена операція або ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія (ЕРХПГ).

Після видалення жовчних каменів пацієнту може бути рекомендована спеціальна дієта для зниження рівня холестерину в крові, оскільки надлишок холестерину сприяє зростанню жовчних каменів.

Гастроентерологічна асоціація рекомендує операцію з видалення жовчного міхура всім пацієнтам, у яких розвивається панкреатит через жовчних каменів.

Лікування зловживання алкоголем

Якщо лікарі визначать, що зловживання алкоголем було основною причиною гострого панкреатиту, пацієнту може бути запропонована програма лікування від зловживання алкоголем.

Причини панкреатиту

Жовчні камені, інфекції та зловживання алкоголем є поширеними причинами гострого панкреатиту.

Зловживання алкоголем

У людей, які вживають алкоголь протягом багатьох років, може розвинутися панкреатит. Більш високе споживання алкоголю пов’язане з більш високою ймовірністю розвитку хронічного панкреатиту.

Трипсин-це травний фермент, що виробляється в підшлунковій залозі в неактивній формі.

Зловживання алкоголем може викликати активізацію трипсину, коли він ще знаходиться в підшлунковій залозі, але вчені не знають, чому.

Дослідники вважають, що молекули етанолу впливають на клітини підшлункової залози, змушуючи їх передчасно активувати трипсин.

Жовчні камені

Жовчні камені-це невеликі, схожі на камінчики освіти, які утворюються в жовчному міхурі, часто при надлишку холестерину в жовчі.

Іноді жовчні камені можуть застрягти, коли вони виходять з жовчних проток і потрапляють в кишечник.

Ця закупорка також впливає на підшлункову залозу і не дозволяє їй виділяти ферменти в кишечнику.

Якщо гострий панкреатит пов’язаний з жовчними каменями, зазвичай рекомендується видалити жовчний міхур до того, як пацієнт покине лікарню.

Інфекція

Бактеріальні інфекції, які можуть призвести до гострого панкреатиту, включають сальмонельоз – тип харчового отруєння, що викликається бактерією Salmonella, або хвороба легіонерів (Legionnaires’ diseaseTrusted Source) – інфекцію, спричинену бактерією Legionella pneumophila, яка міститься у водопроводі, душових лійках і резервуарах для зберігання води.

Гострий панкреатит також може бути викликаний деякими вірусами, такими як гепатит В, паротит, Коксакі вірус, цитомегаловірус і вірус вітряної віспи.

Іншими можливими причинами є:

деякі аутоімунні захворювання, такі як вовчак або синдром Сьогрена
генетичні мутації, які роблять деяких людей більш сприйнятливими
травма підшлункової залози
високий рівень тригліцеридів в крові
високий рівень кальцію в крові.

Більше 10 відсотків всіх випадків гострого панкреатиту називаються ідіопатичними, тобто не мають очевидної причини.

Дієта

Для більшості людей з гострим панкреатитом не існує дієтичних обмежень, але людина може бути не в змозі їсти протягом декількох днів, або йому доведеться уникати твердої їжі.

У лікарні деяким людям може знадобитися живильна трубка.

Коли людина знову почне їсти, йому, ймовірно, порадять дотримуватися здорової дієти з низьким вмістом жирів і харчуватися невеликими порціями.

Важливо пити багато рідини, але обмежити кофеїн і уникати алкоголю.

Ускладнення панкреатиту

Панкреатит може призвести до потенційно смертельних ускладнень.

До них відносяться:

непрохідність жовчної або панкреатичної протоки
витік з панкреатичної протоки
псевдокісти з ризиком розриву, кровотечі або інфекції
пошкодження підшлункової залози
плевральний випіт
тромбоз селезінкової вени.

Може виникнути серцева, легенева і ниркова недостатність. У важких випадках відмова органів може відбутися приблизно через 48 годин після появи симптомів. Без лікування це може призвести до смерті. Важливо якомога швидше звернутися за медичною допомогою, якщо у кого-то з’явилися ознаки гострого панкреатиту.

Діагноз панкреатит

Лікар розпитає пацієнта про симптоми і огляне його черевну порожнину. Якщо певні ділянки живота чутливі при дотику, це може вказувати на гострий панкреатит.

При гострому панкреатиті м’язи черевної стінки будуть жорсткими. При прослуховуванні черевної порожнини стетоскопом може бути дуже мало кишкових звуків або вони можуть бути відсутніми.

Аналізи крові

Якщо рівень амілази і ліпази в крові вище норми, пацієнта, швидше за все, відправлять до лікарні. При гострому панкреатиті підшлункова залоза виробляє підвищений рівень обох хімічних речовин.

Однак аналізи крові можуть бути неточними, якщо вони не були отримані в перший або другий день хвороби. Це пов’язано з тим, що рівні ліпази і амілази найбільш високі в перші кілька годин і приходять в норму через кілька днів.

Амілаза приходить в норму протягом 3-7 днів, а ліпаза – протягом 8-14 днів.

Подальше обстеження в лікарні

Щоб визначити ризик ускладнень, лікар захоче з’ясувати, наскільки запалена підшлункова залоза; можуть бути проведені наступні дослідження:

ERCP( ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія): ендоскоп (тонка, гнучка трубка з камерою на кінці) вводиться в травну систему. ERCP може допомогти визначити точне місцезнаходження жовчного каменю.
Ультразвукове дослідження: високочастотні звукові хвилі створюють на моніторі зображення підшлункової залози, жовчного міхура і їх околиць.
CECT (комп’ютерна томографія з контрастним посиленням): використовується для отримання знімків однієї і тієї ж області під різними кутами; потім вони об’єднуються для отримання тривимірного зображення. СКТ-сканування може допомогти визначити запалення підшлункової залози, скупчення рідини і будь-які зміни в щільності залози.
Рентген грудної клітини: лікар може призначити рентгенографію грудної клітини, щоб перевірити, чи немає ділянок зруйнованої легеневої тканини або скупчення рідини в грудній порожнині.

Гострий панкреатит зазвичай проходить через кілька днів після початку лікування, хоча деяким людям може знадобитися перебування в лікарні протягом деякого часу, залежно від причини і ступеня тяжкості симптомів.

Залишити відповідь