Рак печінки-це рак, який починається в печінці. Деякі види раку розвиваються поза печінкою і поширюються на цей орган, але лікарі називають раком печінки тільки той рак, який починається в печінці.

Печінка розташована під правим легким, прямо під грудною кліткою. Це один з найбільших органів людського тіла, що виконує безліч найважливіших функцій, включаючи виведення токсинів з організму.

За оцінками онкологічного товариства, в 2022 році рак печінки буде діагностовано у 42 030 чоловік. З них 29 480 чоловіків і 12 550 жінок. З 1980 року щорічна кількість діагнозів раку печінки збільшилася в три рази.

У цій статті ми розповімо про симптоми раку печінки, про те, як він розвивається, як його лікувати, а також про фактори ризику, які можуть сприяти виникненню цього онкологічного захворювання. Ми також розповімо про кращі способи уникнути цього захворювання.

Симптоми раку печінки

Симптоми раку печінки зазвичай не проявляються до тих пір, поки хвороба не досягне запущеної стадії.

Рак печінки може викликати наступне:

 • жовтяниця, при якій шкіра і очі стають жовтими
 • біль у животі
 • біль в області правої лопатки
 • незрозуміла втрата ваги
 • збільшена печінка, селезінка або і те, і інше
 • пухлина в животі або скупчення рідини
 • утома
 • нудота
 • блювота
 • біль у спині
 • свербіж
 • спека
 • відчуття ситості після невеликої їжі

Рак печінки може також викликати опухлі вени, які видно під шкірою живота, а також синці і кровотечі.

Це також може призвести до високого рівня кальцію та холестерину та низького рівня цукру в крові.

Стадії раку легенів

Щоб допомогти направити лікування і визначити перспективу раку печінки, медичні працівники ділять його прогресування на чотири стадії:

 • Етап 1: у пухлини залишається в печінці і не поширився на інший орган або місце розташування.
 • Стадія 2: або є кілька невеликих пухлин, які всі залишилися в печінці, або одна пухлина досягла кровоносної судини.
 • Стадія 3: існують різні великі пухлини або одна пухлина, яка досягла основного великого кровоносної судини.
 • Стадія 4: рак дав метастази, що означає, що він поширився на інші частини тіла.

Як тільки лікар поставить діагноз і визначити стадію раку, людина почне лікування.

Операція, яка повністю видаляє пухлину, – єдиний спосіб поліпшити шанси на одужання для людей з невиліковним раком печінки на ранній стадії.

Хірургічні варіанти включають наступне.

Часткова гепатектомія

Коли пухлина невелика і займає обмежену ділянку печінки, хірург може видалити цю частину органу тільки для того, щоб зупинити зростання і поширення раку.

Однак багато людей з раком печінки також страждають цирозом або рубцюванням печінки. У цьому випадку хірургу необхідно залишити достатньо здорових тканин після гепатектомії, щоб печінка могла функціонувати.

Якщо під час операції хірург вирішить, що цей курс Неможливий і ризик занадто великий, він може скасувати процедуру на півдорозі.

Тільки люди зі здоровою функцією печінки підходять для гепатектомії. Крім того, ця процедура може виявитися неприйнятним варіантом лікування, якщо рак вже поширився на інші частини печінки або органи тіла.

Хірургія печінки такого масштабу може призвести до надмірного кровотечі і проблем зі згортанням крові, а також до інфекцій і пневмонії.

Пересадка печінки

Кандидати на пересадку печінки повинні мати пухлину розміром менше 5 сантиметрів (см) або кілька пухлин розміром менше 3 см кожна. В іншому випадку ризик повернення раку занадто великий, щоб виправдати трансплантацію з високим ризиком.

Успішна трансплантація знижує ризик повернення раку і відновлює нормальну функцію печінки. Однак імунна система може “відкинути” новий орган, атакуючи його як чужорідне тіло.

Можливості для проведення трансплантації обмежені. В даний час в списках очікування нової печінки в знаходиться близько 15 000 чоловік.

Ліки, що пригнічують імунну систему і допомагають організму пристосуватися до нової печінки, також можуть зробити людину сприйнятливою до серйозних інфекцій. Іноді ці препарати можуть також сприяти поширенню пухлин, які вже дали метастази.

Лікування невиліковних пухлин

При запущеному раку печінки, в тому числі при поширився на інші частини тіла, виживаність вкрай низька. Однак бригада фахівців з лікування раку може вжити заходів для лікування симптомів і уповільнення зростання пухлини.

Варіанти лікування можуть відрізнятися залежно від типу раку печінки.

 • Абляційна терапія: хірург може використовувати радіохвилі, електромагнітні хвилі і тепло або алкоголь безпосередньо на пухлині, щоб зменшити її або запобігти її зростання. Також можливе руйнування пухлини заморожуванням, відоме як кріоабляція.
 • Променева терапія: бригада з лікування раку направляє випромінювання на пухлину або пухлини, вбиваючи значну їх кількість. Побічні ефекти можуть включати нудоту, блювоту і втому.
 • Хіміотерапія: медична бригада вводить ліки в кровотік або в головний кровоносну судину печінки, щоб убити ракові клітини. При хіміоемболізації лікар хірургічним шляхом або механічно блокує кровоносну судину в поєднанні з введенням протипухлинних препаратів безпосередньо в пухлину.

Лікар може запропонувати людині взяти участь в клінічних випробуваннях ліків і методів лікування, які ще не увійшли в широке вживання. Це може полегшити симптоми, і люди можуть попросити свого лікаря про будь-які поточні клінічні випробування, які можуть бути придатними.

Причини раку печінки

Причины рака печениВрачи пока не знают точных причин рака печени. Однако большинство видов рака печени связаны с циррозом.

За даними ACS, хронічні інфекції вірусами гепатиту В або С є найчастішою причиною раку печінки.

Люди з будь-яким типом вірусу мають значно підвищений ризик розвитку раку печінки в порівнянні з іншими здоровими людьми, оскільки обидві форми можуть призвести до цирозу.

Деякі спадкові захворювання печінки, такі як гемохроматоз, викликають цироз, а також підвищують ризик раку печінки.

До інших факторів ризику розвитку раку печінки відносяться:

Діабет 2 типу: люди з діабетом, особливо якщо вони також хворіють на гепатит або регулярно вживають багато алкоголю, з більшою ймовірністю захворіють на рак печінки.

Сімейний анамнез: якщо чиясь мати, батько, брат або сестра хворіли на рак печінки, вони мають більш високий ризик розвитку цього захворювання.

Сильне вживання алкоголю: вживання більше шести алкогольних напоїв щодня протягом тривалого періоду може призвести до цирозу печінки. Це, в свою чергу, збільшує ризик раку печінки.

Довгостроковий вплив афлатоксинів: певний грибок виробляє речовину, зване афлатоксином. Коли цвіль росте на наступних культурах, це може привести до появи афлатоксинів:

 • пшениця
 • арахіс
 • кукурудза
 • горіх
 • ссоєві боби

Ризик раку печінки збільшується тільки після тривалого впливу афлатоксинів. Ці речовини не викликають занепокоєння в промислово розвинених країнах, де виробники регулярно перевіряють наявність афлатоксинів.

Низький імунітет: у людей з ослабленою імунною системою, наприклад у людей з ВІЛ або СНІДом, ризик раку печінки в п’ять разів вище, ніж у інших здорових людей.

Ожиріння: ожиріння підвищує ризик розвитку багатьох видів раку. У людей, у яких розвивається рак печінки, ожиріння може сприяти цирозу і жирової хвороби печінки.

Стать: за даними ACS, приблизно в три рази більше чоловіків хворіють на рак печінки, ніж жінки.

Куріння: як колишні, так і нинішні курці мають більш високий ризик раку печінки, ніж люди, які ніколи не курили.

Особи з високим ризиком раку печінки повинні регулярно проходити обстеження на рак печінки. У їх число входять:

гепатит B або C
цироз печінки, пов’язаний з алкоголем
цироз печінки, викликаний гемохроматозом, захворюванням, яке пов’язане з відкладеннями солей заліза в тканинах тіла.

Рак печінки стає дуже важко вилікувати, якщо лікар діагностує його на більш пізній стадії.

Скринінг-єдиний ефективний спосіб раннього виявлення раку печінки, оскільки симптоми раку печінки на ранній стадії або непомітні, або відсутні.

Перспективи при раку печінки

Прогноз раку печінки поганий. Люди часто виявляють рак печінки на пізній стадії.

До того, як рак печінки поширився зі свого початкового вогнища, 5-річна виживаність становить 31%. Це означає, що 31% людей, у яких лікарі діагностують рак печінки, доживають як мінімум до 5 років після постановки діагнозу.

Як тільки рак поширюється на прилеглі тканини, виживаність знижується до 11%.

На більш пізніх стадіях, коли рак печінки поширюється на віддалені органи, цей показник знижується до 2%. Ось чому так важливо регулярне обстеження людей з високим ризиком раку печінки.

Лікування раку печінки часто включає в себе інтенсивне хірургічне втручання з високим ризиком ускладнень. Це може ще більше вплинути на перспективи людини з раком печінки.

Діагностика раку печінки

Рання діагностика різко збільшує шанси на виживання людей з раком печінки.

Лікар почне з того, що запитає про історію хвороби людини, щоб виключити будь-які потенційні фактори ризику. Потім вони проведуть медичний огляд, зосередивши увагу на здутті живота і жовтизні в білках очей. Це обидва надійних індикатора проблем з печінкою.

Якщо лікар підозрює рак печінки, він запросить додаткові аналізи. Вони можуть включати:

 • Аналізи крові: до них відносяться тести на згортання крові, рівні інших речовин в крові і пропорції червоних і білих кров’яних тілець і тромбоцитів.
 • Тести на вірусний гепатит: лікар перевірить наявність гепатиту B і C.
 • Зображень методом сканування: МРТ або КТ може забезпечити чітке уявлення про розмір і поширення раку.
 • Біопсія: хірург видаляє невеликий зразок тканини пухлини для аналізу. Результати можуть показати, чи є пухлина злоякісною або доброякісною.
 • Лапароскопія: це амбулаторна хірургічна процедура, яка проводиться під загальною або місцевою анестезією. Хірург вставляє довгу гнучку трубку з камерою, прикріпленою через розріз в черевній порожнині. Камера дозволяє лікарю побачити печінку і навколишню область.

Після того, як лікар визначить стадію, локалізацію та тип раку печінки, він може визначити ймовірність безпечного та ефективного лікування.

Профілактика раку печінки

Рак печінки має низьку виживаність у порівнянні з деякими іншими видами раку. Однак люди можуть знизити ризик захворювання. Вони також можуть підвищити свої шанси на раннє виявлення.

Неможливо повністю запобігти раку печінки, але наступні заходи можуть допомогти знизити ризик.

Помірне споживання алкоголю: регулярне вживання великої кількості алкоголю на тривалій основі значно збільшує ризик цирозу і раку печінки.

Помірне вживання алкоголю або утримання від нього може значно знизити ризик розвитку раку печінки.

Помірне вживання алкоголю або утримання від нього може значно знизити ризик розвитку раку печінки.

Вакцинація проти гепатиту В: наступні люди повинні подумати про вакцинацію проти гепатиту:

 • люди з наркозалежністю, які використовують загальні голки
 • люди, які практикують незахищений секс з кількома партнерами
 • медсестри, лікарі, стоматологи та інші медичні працівники, робота яких збільшує ризик зараження гепатитом В.
 • ті, хто часто відвідує ті частини світу, де поширений гепатит B

Не існує надійного способу запобігти гепатиту С та вакцинації проти вірусу. Однак використання презерватива під час сексу може знизити ризик зараження.

Підтримка здорової маси тіла: ожиріння є фактором ризику, оскільки ожиріння печінки та цироз печінки можуть призвести до раку печінки та діабету. Турбота про фізичне здоров’я та підтримка помірної маси тіла може допомогти знизити ризик раку печінки.

Лікування основних станів: деякі інші стани можуть призвести до раку печінки, наприклад, діабет і гемохроматоз. Їх лікування до того, як вони переростуть в рак печінки, може знизити ризик ускладнень.

Найкраще проконсультуватися з лікарем, якщо хтось підозрює, що у нього можуть бути перші симптоми раку печінки. Регулярне обстеження життєво важливо для людей з високим ризиком захворювання.

Залишити відповідь