Рак яєчників відноситься до будь-якого ракового утворення, яке починається в яєчнику. Це частина жіночого тіла, яка виробляє яйцеклітини.

В даний час рак яєчників є п’ятою найпоширенішою причиною смерті від раку серед жінок. При цьому, за даними онкологічного товариства (ACS), за останні 2 десятиліття смертність від раку яєчників в знижується.

За оцінками, в 2021 році діагноз “рак яєчників” може бути поставлений приблизно 22 530 чоловік. Близько 13 980 людей, ймовірно, помруть від цього захворювання.

Симптоми раку яєчників

Більшість випадків раку яєчників починається в епітелії, або зовнішній оболонці, яєчника. На ранніх стадіях симптоми можуть бути незначними або взагалі відсутні.

Якщо симптоми з’являються, вони можуть нагадувати симптоми інших захворювань, таких як передменструальний синдром, синдром роздратованого кишечника або тимчасові проблеми з сечовим міхуром. Однак при раку яєчників симптоми будуть зберігатися і посилюватися.

Ранні симптоми можуть включати:

біль або тиск в області таза
несподівана вагінальна кровотеча
біль у спині або животі
здуття живота
відчуття швидкого насичення під час їжі
зміни в характері сечовипускання, наприклад, більш часте сечовипускання
зміни в звичках кишечника, наприклад, запори.
Якщо будь-які з цих симптомів тривають протягом 2 тижнів або більше, людині слід звернутися до лікаря.

Також можуть бути:

нудота і нетравлення шлунка
втрата апетиту
втрата ваги
задишка
утома
Симптоми можуть змінюватися, якщо рак поширився на інші частини тіла.

Причини і фактори ризику

Рак яєчників розвивається, коли клітини в цій області тіла діляться і розмножуються неконтрольованим чином.

Чому виникає рак яєчників, неясно, але експерти визначили деякі фактори ризику. До них відносяться:

Сімейна історія
Наявність близького родича з історією раку яєчників або молочної залози підвищує ймовірність розвитку раку яєчників у самої людини.

Проходження генетичного обстеження на наявність мутацій в гені BRCA може допомогти визначити, чи є у людини підвищений ризик розвитку раку яєчників і молочної залози.

Вік
Близько 50% випадків раку яєчників виникає у віці після 63 років.

Репродуктивний анамнез

Наявність однієї або більше повних вагітностей пов’язано з більш низьким ризиком розвитку раку яєчників. Чим більше вагітностей було у жінки, тим нижче ризик. Грудне вигодовування також може знизити ризик.

Однак народження дітей у більш пізньому віці (після 35 років) або відсутність дітей пов’язано з більш високим ризиком.

Люди, які використовують деякі види лікування безпліддя, можуть мати більш високий шанс розвитку прикордонних клітин, але не всі дослідження підтверджують це.

Жінки, які використовують протизаплідні таблетки або ін’єкційні протизаплідні гормони, також мають більш низький ризик.

Рак молочної залози
Люди, у яких в анамнезі був рак молочної залози, мають більш високі шанси захворіти на рак яєчників. Це може бути пов’язано зі змінами в гені BRCA.

З цієї причини деякі люди з раком молочної залози, у яких виявлена мутація цього гена, в якості профілактичної терапії можуть зробити оофоректомію, або операцію з видалення яєчників.

Гормональна терапія
Проходження замісної гормональної терапії (ЗГТ) після менопаузи, здається, підвищує ризик розвитку раку яєчників.

Чим довше людина приймає HRT, тим вище ризик. Однак після припинення лікування ризик знижується.

Ожиріння і надмірна вага
Рак яєчників частіше зустрічається у людей з індексом маси тіла (ІМТ) більше 30.

Гінекологічна Хірургія
Операція з видалення матки, що називається гістеректомією, може знизити ризик розвитку раку яєчників на одну третину.

ВПЛ
Вчені знаходять зв’язок між вірусом папіломи людини (ВПЛ) і різними видами раку, включаючи рак мигдалин і рак шийки матки.

У 2013 році автори мета-аналізу повідомили, що виявили високий рівень ВПЛ серед людей з раком яєчників. Однак вони не змогли підтвердити, що ВПЛ викликає рак, і закликали до подальших досліджень.

Інші можливі фактори ризику
Інші фактори, які можуть підвищувати ризик розвитку деяких типів раку яєчників, включають:

високий рівень андрогенів, або чоловічих гормонів
дієтичні фактори
використання тальку.
Проте дослідники ще не довели зв’язок між цими факторами та раком яєчників.

Ризик для трансгендерних людей

Деякі дослідження показують, що високий рівень андрогенів може підвищувати ризик розвитку раку яєчників. Це може викликати занепокоєння у чоловіків-трансгендерів, які використовують гормональну терапію в перехідний період.

У дослідженні TrustedSource від 2017 року зазначається, що видалення яєчників може знизити ризик, але автори закликають людей пам’ятати, що рак яєчників залишається можливим.

Національна онкологічна мережа ЛГБТ зазначає, що трансгендерним людям може бути важко звертатися за регулярною медичною допомогою через побоювання розкрити свою гендерну ідентичність.

Вони закликають людей звернутися до друзів, до місцевої лікарні та страхової компанії, щоб знайти потрібного лікаря, який допоможе їм піклуватися про своє здоров’я та своє тіло.

Стадій
Якщо медичний працівник діагностує рак яєчників, йому необхідно визначити стадію і клас, щоб прийняти рішення про план лікування.

Стадія означає, Наскільки далеко поширився рак. Наприклад:

Локалізований: ракові клітини вражають тільки яєчники або фаллопієві труби і не поширилися в інші місця.
Регіональна: Рак поширився на прилеглі органи, такі як матка.
Віддалений: Рак присутній в інших частинах тіла. Тепер він вражає інші органи, наприклад, легені або печінку.
Ступінь, у свою чергу, означає, Наскільки аномальними виглядають ракові клітини.

Рання діагностика зазвичай означає, що лікування може бути більш ефективним. Однак на це можуть вплинути і інші фактори.

Ці фактори включають вік і загальний стан здоров’я людини, а також тип або клас ракових клітин, оскільки деякі типи більш агресивні, ніж інші.

Тип
Існує більше 30 типів раку яєчників, залежно від типу клітин, в яких вони зароджуються.

Існує три поширених типи клітин:

епітеліальні клітини, які виникають в вистилає поверхні яєчника
зародкові клітини, які стануть яйцеклітинами для відтворення
стромальні клітини, які виділяють гормони і пов’язують структури яєчників.
Епітеліальні пухлини є найбільш поширеними і найбільш інвазивними. Вони зустрічаються приблизно у 85-90% людей з раком яєчників.

Пухлини з статевих клітин часто бувають доброякісними. У 90% випадків, коли пухлини стають раковими, лікування виявляється ефективним.

Діагноз рак яєчників

Якщо звичайне обстеження або симптоми вказують на те, що у людини може бути рак яєчників, лікар, як правило:

розпитає пацієнта про його особисту та сімейну історію хвороби
проведе обстеження органів малого таза
Він також може рекомендувати:

аналізи крові: ці аналізи перевіряють на високий рівень маркера під назвою CA-125.

Тести на візуалізацію: наприклад, трансвагінальне УЗД, МРТ або КТ.

Лапароскопія: медичний працівник вводить тонку трубку з камерою через невеликий отвір в черевній порожнині, щоб оглянути яєчники і, можливо, взяти зразок тканини для біопсії.

Біопсія: це мікроскопічне дослідження зразка тканини.

Тільки біопсія може підтвердити наявність у людини раку. Медичний працівник може зробити це в рамках початкового обстеження або після операції з видалення пухлини.

Лікування раку яєчників

Лікування буде залежати від багатьох факторів, включаючи:

тип, стадія і ступінь раку
вік і загальний стан здоров’я пацієнта
особисті переваги
доступність і вартість лікування.
Варіанти, як правило, включають:

Хірургія: вибір залежить від типу раку і ступеня його поширення. Хірургічні варіанти включають гістеректомію, видалення одного або обох яєчників і видалення уражених лімфатичних вузлів. Лікар обговорить з пацієнтом відповідні варіанти.

Хіміотерапія: ці препарати спрямовані на знищення ракових клітин. Якщо людина приймає хіміотерапевтичні препарати через рот або у вигляді ін’єкцій або інфузій, вони впливають на весь організм. Інший варіант-внутрішньочеревна хіміотерапія. У цьому випадку за допомогою трубки ліки доставляється безпосередньо в область тіла, уражену раком. Хіміотерапія може мати широко поширені побічні ефекти, особливо якщо вона впливає на весь організм.

Цільова терапія: деякі методи лікування спрямовані на конкретні клітини, які сприяють зростанню раку. Прикладами є терапія моноклональними антитілами та інгібітори ангіогенезу. Цільова терапія спрямована на обмеження несприятливих наслідків шляхом впливу на конкретні функції.

Променева терапія: цей метод використовує рентгенівські промені для знищення ракових клітин. Один із способів зробити це-ввести радіоактивну рідину в очеревину. Це може допомогти людям із запущеним раком яєчників.

Імунотерапія( біотерапія): цей метод спрямований на підвищення здатності імунної системи захищати організм від раку. Вакцинотерапія включає в себе введення речовин, які знаходять і вбивають пухлину. Це може допомогти людям із запущеною стадією раку яєчників.

Деякі з цих методів лікування є відносно новими. Деякі люди можуть взяти участь у клінічних випробуваннях, які дають доступ до новітніх методів лікування.

Показники виживання

Поточні показники 5-річної виживаності при раку яєчників відображають відсоток людей, які прожили 5 і більше років після постановки діагнозу в 2008-2014 роках.

Прогноз залежить від стадії і типу раку. Індивідуальні фактори, такі як вік, загальний стан здоров’я та доступ до лікування, також впливають на показники виживання.

Всі види раку яєчників піддаються лікуванню, якщо діагноз поставлений на ранніх стадіях. Деякі типи також добре піддаються лікуванню на пізніх стадіях.

Розглядаючи статистику виживання при раку яєчників, варто також відзначити, що за останні 20 років медичні досягнення поліпшили прогноз.

Проте, регулярне проходження скринінгу і звернення за допомогою при появі будь-яких симптомів часто може привести до ранньої діагностики, що підвищує шанси на отримання ефективного лікування.

Залишити відповідь