Простата-це невелика залоза, розташована під сечовим міхуром у чоловіків і є частиною репродуктивної системи. У деяких чоловіків рак простати розвивається, як правило, в більш зрілому віці. Якщо в передміхуровій залозі розвивається рак, він, швидше за все, буде рости повільно. У рідкісних випадках ракові клітини можуть бути більш агресивними, швидко рости і поширюватися на інші частини вашого тіла. Чим раніше ваш лікар виявить і лікує пухлину, тим вище шанси знайти лікування.

За даними Фонду Urology Care Foundation , рак простати-друга за частотою причина всіх смертей від раку серед чоловіків. Близько 1 з 7 чоловіків буде діагностовано захворювання протягом життя. Приблизно 1 з 39 чоловіків помре від цього. Більшість цих смертей відбувається серед літніх чоловіків.

Що викликає рак простати?

Як і всі види раку, точну причину раку простати визначити непросто. У багатьох випадках може бути задіяно кілька факторів, включаючи генетику і вплив токсинів навколишнього середовища, таких як певні хімічні речовини або радіація.

Зрештою, мутації у вашій ДНК або генетичному матеріалі призводять до зростання ракових клітин. Ці мутації викликають неконтрольований і ненормальний ріст клітин простати. Аномальні або ракові клітини продовжують рости і ділитися, поки не розвинеться пухлина. Якщо у вас Агресивний тип раку простати, клітини можуть метастазувати або залишити початкове місце пухлини і поширитися на інші частини вашого тіла.

Які фактори ризику раку простати?

Деякі фактори ризику можуть вплинути на ваші шанси на розвиток раку простати, в тому числі:

історія сім’ї
вік
гонка
географічне положення
дієта

Історія сім’ї

У деяких випадках мутації, що призводять до раку простати, передаються у спадок. Якщо у вас є сімейний анамнез раку простати, ви піддаєтеся підвищеному ризику розвитку цього захворювання, тому що, можливо, ви успадкували пошкоджену ДНК.

За даними онкологічного товариства , приблизно 5-10 відсотків випадків раку простати викликані спадковими мутаціями. Це пов’язано з успадкованими мутаціями в декількох різних генах, в тому числі:

RNASEL, раніше відома як PCI
BRCA1 і BRCA2, які також були пов’язані з раком грудей і яєчників у жінок.
MSH2, MLH1 та інші гени відновлення невідповідності ДНК
HOXB13

Вік

Одним з найсерйозніших факторів ризику раку простати є вік. Це захворювання рідко вражає молодих чоловіків. Фонд раку простати повідомляє, що тільки у 1 з 10 000 чоловіків у віці до 40 років в воно розвинеться. Це число зростає до 1 з 38 для чоловіків у віці від 40 до 59 років і до 1 з 14 чоловіків у віці від 60 до 69 років. Більшість випадків діагностується у чоловіків старше 65 років.

ВікЗахворюваність на рак простати
<401 з 10 000 чоловіків
40-591 з 38 чоловіків
60–691 з 14 чоловіків

Раса та етнічна приналежність

Хоча причини до кінця не вивчені, раса і етнічна приналежність є факторами ризику раку простати. За даними Американського онкологічного товариства, в США чоловіки азіатського походження і латиноамериканці мають найнижчий рівень захворюваності на рак простати. Навпаки, афроамериканські чоловіки більш схильні до захворювання, ніж чоловіки інших рас і етнічних груп. Вони також, швидше за все, будуть діагностовані на більш пізній стадії і мають поганий результат. У них в два рази більше шансів померти від раку простати, ніж у білих.

Дієта

Дієта, багата червоним м’ясом і жирними молочними продуктами, також може бути фактором ризику розвитку раку простати, хоча кількість досліджень обмежена. Одне дослідження, опубліковане в 2010 році, розглянуло 101 випадок раку простати і виявило кореляцію між дієтою з високим вмістом м’яса і жирних молочних продуктів і раком простати, але підкреслило необхідність додаткових досліджень.

Більш свіжі дані 2017 року вивчили дієту 525 чоловіків, у яких вперше був діагностований рак простати, і виявили зв’язок між споживанням молока з високим вмістом жиру і прогресуванням раку. Це дослідження показує, що споживання молока з високим вмістом жиру також може відігравати роль у розвитку раку простати.

Чоловіки, які дотримуються дієти з високим вмістом м’яса і жирних молочних продуктів, також, здається, їдять менше фруктів і овочів. Експерти не знають, чи впливає високий рівень тваринного жиру або низький рівень фруктів і овочів на фактори ризику, пов’язані з харчуванням. Потрібні додаткові дослідження.

Географічне положення

Місце вашого проживання також може вплинути на ризик розвитку раку простати. У той час як азіатські чоловіки, що живуть в Америці, мають більш низьку захворюваність цим захворюванням, ніж представники інших рас, у азіатських чоловіків, що живуть в Азії, ймовірність його розвитку ще нижче.

Фонд раку простати зазначає, що в чоловіки, що живуть на північ від 40 градусів широти, піддаються більш високому ризику смерті від раку простати, ніж ті, хто живе далі на південь. Це можна пояснити зниженням рівня сонячного світла і, отже, вітаміну D, який отримують чоловіки в північному кліматі. Є деякі докази того, що дефіцит вітаміну D може збільшити ризик раку простати.

Які фактори ризику агресивного раку простати?

Агресивний рак простати може трохи відрізнятися від повільно зростаючих типів захворювання. Певні фактори ризику пов’язані з розвитком більш агресивних типів стану. Наприклад, ваш ризик розвитку агресивного раку простати може бути вище, якщо ви:

курити
страждають ожирінням
вести малорухливий спосіб життя
споживати високий рівень кальцію

Що не є фактором ризику?

Деякі речі, які колись вважалися факторами ризику раку простати, тепер вважаються не пов’язаними з цим захворюванням.

Ваша сексуальна активність не впливає на ваші шанси на розвиток раку простати.
Вазектомія не збільшує ризик.
Зв’язок між вживанням алкоголю і раком простати невідома.

Які перспективи?

Хоча деякі випадки раку простати носять агресивний характер, в більшості випадків це не так. Більшість чоловіків, у яких діагностовано це захворювання, можуть очікувати гарного зовнішнього вигляду і багатьох років життя попереду. Чим раніше буде діагностовано рак, тим краще буде прогноз. Рання діагностика та лікування раку простати можуть підвищити ваші шанси на отримання лікування. Навіть чоловіки, яким поставлений діагноз на більш пізніх стадіях, можуть отримати велику користь від лікування. Ці переваги включають зменшення або усунення симптомів, уповільнення подальшого зростання раку і продовження життя на багато років.

Залишити відповідь