Якщо вам нещодавно поставили діагноз «рак простати», у вас, ймовірно, виникне багато питань. Перспектива поговорити з лікарем про варіанти лікування може здатися приголомшливою або втомливою.

Однак чим більше у вас інформації про свій стан, тим краще ви будете готові почати приймати рішення разом з лікарем. У свою чергу, ваш лікар повинен допомогти вам почувати себе комфортно, задавши будь-яке питання про те, чого очікувати під час і після лікування.

Як зміниться моє життя під час лікування?

Коли ви розглядаєте варіанти лікування раку простати, ви можете дізнатися більше про те, як ваше життя зміниться під час лікування. На це питання немає однозначної відповіді. Це сильно варіюється від людини до людини.

В кінцевому рахунку, в залежності від лікування, яке вибирається в процесі спільного прийняття рішення з пацієнтом і лікарем, проблеми будуть абсолютно різними.

Наскільки сильно може змінитися ваше повсякденне життя, залежить від ряду факторів, в тому числі:

Стадія раку: це відноситься до розміру пухлини і до того, поширилася вона за межі передміхурової залози. У міру зростання і поширення ракових клітин лікування раку стає все складніше.
Ступінь раку: тести допомагають вашому лікарю зрозуміти певні особливості ракових клітин, наприклад, наскільки швидко вони ростуть. Рак більш високого ступеня злоякісності має тенденцію поширюватися швидше, в той час як рак нижчого ступеня злоякісності має тенденцію рости повільніше.
План лікування: рекомендації вашого лікаря щодо лікування залежать від багатьох факторів, таких як ваш поточний стан здоров’я, ваш вік, а також стадія і ступінь раку. Деякі методи лікування можуть вимагати від вас перерви на відновлення, в той час як інші варіанти, такі як активне спостереження, можуть мало вплинути на ваше життя.
Побічні ефекти: найчастішими побічними ефектами лікування раку простати є нетримання сечі і проблеми з сексуальною функцією, які з часом часто поліпшуються. Ваш лікар може допомогти вам впоратися з будь-якими побічними ефектами за допомогою таких стратегій, як ліки, медичні пристрої та фізіотерапія, серед іншого.

Повідомте свого лікаря про будь-які проблеми або пріоритети, які у вас є. Рекомендується задати кілька ключових питань, щоб краще зрозуміти, як різні методи лікування можуть вплинути на ваше повсякденне життя і довгострокові перспективи. Подумайте про те, щоб запитати:

Які можливі ускладнення цього лікування?
Наскільки добре це лікування, як очікується, буде контролювати хворобу?
Які наслідки цього лікування для якості життя?
Які потенційні ризики та наслідки більш консервативного підходу?

Знання різних варіантів лікування також може допомогти вам підготуватися. Наприклад, ви можете зрозуміти, скільки часу виділити для зустрічей, особистої терапії та відпочинку. Ви також можете попросити членів сім’ї та друзів допомогти з такими завданнями, як домашні справи та доручення.

Під час лікування важливо залишатися на зв’язку зі своїми близькими і сусідами. Хоча ви можете не відчувати себе соціальним, сім’я та друзі можуть допомогти вам зберегти нормальність у Вашому житті.

Які види лікування доступні?

Існує безліч різних методів лікування раку простати, залежно від ступеня захворювання, вашого віку, вашої історії хвороби та інших факторів.

Залежно від спектру захворювання існує також ряд варіантів лікування. «Для деяких пацієнтів їх пріоритет пов’язаний з лікуванням від хвороби, а для інших – з якістю їхнього життя».

До основних видів лікування раку простати відносяться:

Активне спостереження

Якщо у когось є рак з низьким рівнем ризику, найкращим варіантом може бути активне спостереження. Його можна рекомендувати людям з повільно зростаючим раком або іншими серйозними проблемами зі здоров’ям.

Цей підхід включає моніторинг раку за допомогою регулярних аналізів і біопсії. Ми не думаємо, що хвороба являє собою безпосередню загрозу. Давайте просто простежимо за цим з плином часу.

Часткова абляція залози

Часткова абляція залози, також відома як» фокальна терапія”, спрямована на лікування тільки тієї частини передміхурової залози, яка вражена раком. Це лікування спрямоване на збереження здорових ділянок передміхурової залози.

Фокальна терапія ще не є стандартом лікування раку простати. Дослідники з Нью-Йоркського університету в Лангоні критично вивчають безпеку та ефективність методів фокальної терапії, щоб визначити відповідних кандидатів для цього інноваційного підходу.

Зворотною стороною цього лікування є те, що у нас немає довгострокових даних про боротьбу з раком.

Позитивним моментом є те, що побічні ефекти і ускладнення зустрічаються набагато рідше в порівнянні з деякими іншими видами лікування. Це амбулаторна процедура, без будь-яких проблем, пов’язаних з сечовими або кишковими ускладненнями, і з мінімальним впливом на сексуальну дисфункцію.

Більшість установ не пропонують часткову абляцію залози.

Радикальна простатектомія

Найпоширеніша операція при раку простати-радикальна простатектомія. Ця операція видаляє всю передміхурову залозу. У деяких випадках також пропонується променева терапія.

Лікарі назвали радикальну простатектомію і променеву терапію «лікувальними втручаннями». Це означає, що якщо рак локалізований в простаті, можливе повне одужання. Найбільш частими проблемами після цього лікування є нетримання сечі і проблеми з сексуальною функцією.

Якщо ви плануєте операцію, майте на увазі, що рівень досвіду вашого хірурга може мати значення. Для досвідчених хірургів технічні ускладнення дуже незвичайні. Типовий пацієнт приходить, простата видаляється хірургічним шляхом, і вони йдуть додому на наступний день. “Половина наших пацієнтів повернеться до роботи через пару тижнів”»

Променева терапія

Променева терапія-це варіант для більшості видів раку простати. Він працює з використанням іонізуючого випромінювання або фотонів для знищення ракових клітин. Коли рак не поширився за межі передміхурової залози, променева терапія має приблизно такий же успіх, як і операція.

Як і радикальна простатектомія, октора описали променеву терапію як “лікування всієї залози”. Це означає, що націлена вся передміхурова залоза.

Гормональна терапія

Гормональна терапія допомагає зменшити і уповільнити зростання ракових клітин за рахунок зниження рівня чоловічих гормонів в організмі. Часто використовують в поєднанні з променевою терапією.

Гормональна терапія також може використовуватися, коли рак людини поширився занадто далеко, щоб операція або променева терапія були ефективними.

У більш запущених випадках можуть допомогти різні види лікування. Наприклад, хіміотерапія та біологічна терапія є одними з варіантів лікування поширеного раку простати.

Які побічні ефекти можна очікувати під час лікування і як з ними впоратися?

Діапазон побічних ефектів, які ви можете помітити, залежить від вашого лікування. Важливо запитати свого лікаря, за якими побічними ефектами слід звертати увагу і стежити за ними.

Пацієнти отримують багато інформації про можливі побічні ефекти. Їм надають дуже докладні прогнози по днях, тижнях і місяцях і вказуємо, коли справи можуть бути більш терміновими».

Якщо рак є локалізованим або місцево-поширеним, деякі потенційні побічні ефекти найбільш поширених методів лікування включають:

Проблеми з сексуальною функцією

У багатьох людей з раком простати спостерігається зміна статевої функції. Ця проблема може виникнути після операції, променевої терапії або інших методів лікування.

Побічні ефекти, пов’язані з сексуальною функцією, піддаються лікуванню. Важливо поговорити зі своїм лікарем, якщо у вас є такі симптоми, як:

труднощі з отриманням або підтриманням твердої ерекції
труднощі з досягненням оргазму або дискомфорт під час оргазму
зниження статевого потягу або лібідо.

Лікування цих симптомів може включати в себе ліки, фізичні пристрої, які можуть допомогти з ерекцією, хірургічний імплант або комбінацію підходів. Проблеми з сексуальною функцією також можуть покращитися з часом, коли ваше тіло відновиться.

Проблеми з утриманням сечі

У людей, які перенесли радикальну простатектомію, може спостерігатися підтікання сечі після операції. У більшості випадків це проходить менш ніж через рік. Вправи з зміцнення тазового дна можуть мати велике значення у відновленні контролю над сечовипусканням.

Променева терапія зазвичай не викликає витоку, але може викликати роздратування в цій області. Це може привести до більш частого сечовипускання. Цей побічний ефект зазвичай проходить сам по собі після закінчення лікування. Повідомте свого лікаря, якщо це не зникне.

Проблеми з кишечником

У невеликій кількості випадків лікування раку простати може викликати проблеми з кишечником, такі як діарея, м’який стілець і ректальне кровотеча.

Однак частота проблем з кишечником, пов’язаних з раком простати, значно знизилася після того, як FDA схвалив пристрій, зване ректальним спейсером. Пристрій усуває більшість побічних ефектів прямої кишки, викликаних променевою терапією.

Втрата фертильності

Той, хто лікує рак простати хірургічним шляхом, променевою терапією або гормональною терапією, ймовірно, зазнає втрати фертильності. Під час радикальної простатектомії видаляються насіннєві бульбашки і частина сім’явивідної протоки. Це порушує зв’язок з яєчками.

Радіація також руйнує насіннєві бульбашки. І гормональна терапія, і хіміотерапія також впливають на вироблення сперми.

У більшості випадків втрата фертильності незворотна. Перед лікуванням ваш лікар може розповісти вам про такі варіанти, як кріогенне зберігання сперми. Заморожування сперми може дати вам шанс у майбутньому мати біологічних дітей.

Чи варто змінювати спосіб життя під час лікування?

Важко сказати, чи зміна способу життя вплине на людей, які живуть з раком простати, у довгостроковій перспективі. В цілому фізична активність і дотримання збалансованої дієти, ймовірно, мають позитивний ефект.

Це, безумовно, допоможе поліпшити загальне самопочуття і загальний стан здоров’я.

Людям, які раніше не були дуже активними, Lepore пропонує почати програму вправ. Коли справа доходить до правильного харчування, його поради збігаються з рекомендаціями Американського онкологічного товариства по здоровому харчуванню. Пропонувати:

відмова від оброблених харчових продуктів
скорочення червоного м’яса
їсти більше фруктів і овочів

Немає необхідності кардинально міняти. Навіть невеликі кроки, спрямовані на те, щоб більше займатися спортом і їсти більш здорову їжу, можуть допомогти вам більше піклуватися про своє здоров’я.

Де мені знайти підтримку?

Жодна людина, яка проходить курс лікування раку простати, не повинна думати, що він повинен справлятися з цим поодинці. Доступні ресурси як на місцевому, так і на міжнародному рівні, які призначені для допомоги людям, хворим на рак, під час лікування та одужання.

Ваш лікар може запропонувати широкий спектр мереж підтримки, які можуть допомогти. Сюди можуть входити особисті групи підтримки, онлайн-форуми та індивідуальні консультації з фахівцем в області психічного здоров’я.

Може бути корисно поговорити про свій досвід з людьми, які розуміють, через що ви проходите. В якості відправної точки розгляньте можливість використання ресурсів підтримки, пропонованих Фондом боротьби з раком простати.

Висновок

Пам’ятайте: коли мова йде про ваше здоров’я, не буває дурних питань. Ви повинні бути дуже обережні, приймаючи усвідомлене рішення.

Це нормально-нервувати, говорячи про варіанти лікування і довгострокові перспективи. Якщо ви задасте лікаря питання і висловите свої побоювання, це допоможе вам отримати необхідну інформацію, щоб бути впевненим у своєму виборі. Це також може допомогти Вам морально і фізично підготуватися до початку лікування.

Залишити відповідь