Підраховано, що у 1 з 8 чоловіків протягом життя буде діагностовано рак простати. Рак простати-це другий за поширеністю рак. Друга причина смерті від раку для чоловіків, після раку легенів.

Тим не менш, більшість випадків раку простати мають тенденцію до відносно повільного зростання, і при ранньому лікуванні вони мають хороші перспективи.

Променева терапія-це лікування, яке ваш лікар може порекомендувати при раку простати. Його можна використовувати окремо або в поєднанні з іншими варіантами лікування, такими як гормональна терапія, активне спостереження і простатектомія (Хірургія).

Що таке променева терапія при раку простати?

Більше половини людей, що проходять курс лікування раку, отримують променеву терапію.

У лікуванні використовуються концентровані хвилі інтенсивної енергії для знищення ракових клітин. Випромінювання може бути у формі рентгенівських променів, гамма-променів, електронних променів або протонів. Ці високоенергетичні хвилі руйнують ДНК всередині ракових клітин і перешкоджають їх реплікації.

Променева терапія також може пошкодити здорові клітини, але лікування спрямоване на мінімізацію пошкоджень здорових тканин. Нормальні клітини часто можуть оговтатися від пошкоджень після припинення лікування.

Коли застосовується променева терапія при раку простати?

За даними онкологічного товариства, променева терапія може використовуватися для лікування раку простати:

 • в якості першого засобу для лікування раку передміхурової залози низького ступеня злоякісності.
 • в якості першого лікування в поєднанні з гормональною терапією раку, який поширюється за межі простати і в довколишні тканини
 • після операції, якщо операція не повністю позбавляє від раку або якщо рак знову зростає
 • щоб тримати під контролем поширений рак і допомогти запобігти симптоми

Які види променевої терапії використовуються при раку простати?

Для лікування раку простати використовуються два типи променевої терапії. Це дистанційна променева терапія і брахітерапія.

Зовнішня променева терапія

Під час дистанційної променевої терапії апарат направляє промені концентрованого випромінювання на ракові клітини простати. Його можна використовувати для лікування раку на ранніх стадіях або для полегшення симптомів, якщо рак поширюється на кістки. Процедура в цілому безболісна.

За даними онкологічного товариства, люди зазвичай проходять променеву терапію 5 днів на тиждень протягом як мінімум декількох тижнів.

Зовнішню променеву терапію можна розбити на кілька підкатегорій:

 • Зовнішню променеву терапію можна розбити на кілька підкатегорій: променева терапія з модуляцією інтенсивності. Апарат, підключений до комп’ютера, регулює ваше положення, коли апарат випромінює випромінювання. Інтенсивність і кут пучків випромінювання можна регулювати.
 • Тривимірна конформна променева терапія. Комп’ютер відображає ракові клітини до того, як промені радіації будуть спрямовані на Вашу простату з декількох напрямків.
 • Стереотаксична променева терапія тіла. За короткий період вводяться великі дози радіації. Лікування зазвичай триває кілька днів.
 • Протонно-променева променева терапія. Концентровані пучки протонів використовуються для націлювання на рак. Теоретично випромінювання пучка протонів може доставляти більше випромінювання, завдають меншої шкоди здоровим тканинам.

Брахітерапія (внутрішня променева терапія)

Брахітерапія використовує маленькі радіоактивні гранули розміром з рисове зерно, щоб убити клітини раку простати. Зазвичай він використовується тільки для людей з раком простати на ранній стадії.

Ваш лікар помістить гранули у вашу простату за допомогою таких методів візуалізації, як ультразвук, комп’ютерна томографія (КТ) або магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Брахітерапію можна поєднувати з зовнішнім опроміненням, якщо ваш рак схильний до високого ризику поширення за межі передміхурової залози.

Для лікування раку простати використовуються два типи внутрішньої променевої терапії:

 • Постійна брахітерапія. Радіоактивний матеріал вводиться в шкіру між мошонкою і анусом за допомогою голки. Гранули випускають радіацію від тижнів до місяців.
 • Тимчасова брахітерапія. Велика доза радіоактивного матеріалу залишається в передміхуровій залозі приблизно на 5-15 хвилин, перш ніж буде видалена.

Які побічні ефекти променевої терапії при раку простати?

І променева терапія, і брахітерапія можуть викликати побічні ефекти. Як правило, більшість побічних ефектів проходять через 2 місяці фінішної обробки.

Зовнішня променева терапія

Можливі побічні ефекти зовнішньої променевої терапії включають:

Променевий проктит

Радіація може викликати подразнення слизової оболонки прямої кишки. Це може призвести до діареї, появи крові в стільці або ректальної витоку. У більшості випадків ці симптоми проходять після лікування, але в рідкісних випадках вони можуть бути постійними.

Променевий цистит

Роздратування сечового міхура, викликане радіацією, називається променевим циститом. Симптоми потенційно можуть включати:

 • часті позиви до сечовипускання
 • печіння при сечовипусканні
 • кров в сечі
 • підтікання або витік після сечовипускання
 • звуження уретри

Зазвичай симптоми проходять незабаром після лікування, хоча іноді вони можуть бути постійними. Розвиток підтікання або підтікання при сечовипусканні частіше виникає після операції на передміхуровій залозі, ніж після променевої терапії.

Проблеми з ерекцією

Після тривалого прийому променевої терапії у вас може розвинутися еректильна дисфункція. Чим довше ви перебуваєте на променевій терапії, тим вище ймовірність розвитку еректильної дисфункції.

Утома

Променева терапія зазвичай викликає стомлення, яке зберігається протягом тижнів або місяців після завершення лікування. Більшість людей починають відчувати втому протягом декількох тижнів після початку променевої терапії.

Пошкодження лімфатичних вузлів

Лімфатичні вузли допомагають циркулювати рідини по тілу і містять імунні клітини. Променева терапія може пошкодити лімфатичні вузли навколо простати і викликати набряк або біль.

Брахітерапія

Внутрішня променева терапія може викликати такі ж симптоми, як і зовнішня променева терапія, такі як променевий проктит, проблеми з сечовипусканням і проблеми з ерекцією.

Радіоактивні гранули, що використовуються під час брахітерапії, можуть випромінювати до місяців. Кількість радіації в основному обмежується вашою простатою, але ваш лікар може порекомендувати вам триматися подалі від вагітних людей або маленьких дітей.

Гранули також можуть бути виявлені системами виявлення в деяких аеропортах, тому Ви можете взяти з собою довідку від лікаря, коли подорожуєте.

Гранули можуть рухатися, і в рідкісних випадках вони можуть переміщатися по кровотоку і потрапляти в Інші частини вашого тіла, такі як легені або серце. Як правило, цей рух нешкідливий.

Поговоріть зі своїм лікарем про побічні ефекти і чого очікувати

Ваш лікар може допомогти вам визначити, чи підходить вам променева терапія.

Крім того, онколог – лікар, що спеціалізується на лікуванні раку, – може допомогти Вам дізнатися, як мінімізувати ймовірність розвитку побічних ефектів.

Вони також можуть направити вас до місцевих груп підтримки, де ви зможете зв’язатися з іншими людьми, які пройшли або проходять таке ж лікування.

Рак простати-друга за значимістю причина смерті від раку у чоловіків. Променева терапія-один з можливих варіантів лікування, при якому використовуються концентровані хвилі енергії для руйнування ДНК ракових клітин.

Променева терапія може використовуватися сама по собі або разом з іншими видами лікування, такими як гормональна терапія.

Ваш лікар може допомогти вам визначити, чи підходить вам променева терапія. Можливо, Вам буде корисно приєднатися до групи підтримки, щоб зв’язатися з іншими людьми, які пройшли таке ж лікування.

Залишити відповідь