Виконання вагінального самообстеження в домашніх умовах може допомогти вам познайомитися зі своїм тілом, оскільки всі піхви різні. Це також може допомогти вам виявити зміни і відхилення від норми.

Незважаючи на те, що за допомогою домашнього самообстеження важко сказати, чи є ваша піхва «здоровою», ви можете стежити за такими ознаками, як аномальні виділення, Генітальні бородавки або виразки.

Однак самообстеження не повинно замінювати візит до гінеколога. Гінеколог перевірить вас на наявність симптомів захворювань, що передаються статевим шляхом (ЗПСШ), і зробить мазок Папаніколау для виявлення раку шийки матки.

Ось симптоми, на які ви можете звернути увагу і обговорити з гінекологом на наступному прийомі.

Як має виглядати піхву

Піхву кожної людини буде трохи відрізнятися за кольором, формою і розміром. Ось чому “здоровий” у всіх може виглядати трохи по-різному. Перед тим, як проводити самообстеження, вам потрібно ознайомитися із загальною анатомією.

Великі статеві губи (зовнішні губи)

Зовнішні складки вульви іноді називають “великими губами”. Це великі м’ясисті складки тканини. Їх мета-захистити і закрити зовнішні статеві органи. Великі статеві губи можуть бути покриті лобковими волоссям, які зазвичай проростають в період статевого дозрівання.

Малі статеві губи (внутрішні губи)

Малі статеві губи або маленькі губи знаходяться всередині великих статевих губ. Він може бути маленьким за розміром або шириною до 2 дюймів. Зазвичай він має рожевий колір через велику кількість кровоносних судин в цій області.

Вагінальний отвір

Отвір піхви знаходиться між уретрою і анальним отвором. Це те місце, звідки кров виходить під час менструації і звідки дитина народжується під час пологів. Також сюди входить пеніс під час статевого акту.

Ви можете побачити дівочу пліву, тонку легко розтягується мембрану, що оточує отвір піхви.

Клітор

Клітора являє собою невеликий виступ або цвях, який розташований між статевими губами і верхнім кінцем піхви. Він надзвичайно чутливий до дотиків і є джерелом сексуального збудження для багатьох жінок.

Симптоми захворювання

Ви повинні бути в курсі будь-яких змін вульви або внутрішнього піхви. Якщо ви помітили щось, що Вас турбує, або помітили новий симптом, запишіться на прийом до гінеколога або лікаря.

ЗПСШ

Деякі загальні симптоми ЗПСШ включають:

 • незвичайні виділення, які можуть мати сильний або неприємний запах, жовтого або зеленого кольору
 • пухлина навколо вульви
 • свербіж
 • маленькі червоні шишки
 • відкриті виразки

Якщо ви помітили будь-який з цих симптомів, негайно повідомте про них лікаря.

Свербіж

Сверблячка може бути симптомом молочниці, ЗПСШ або інфекції. Це також може бути через екзему або іншим захворюванням шкіри. Якщо ви відчули свербіж, зверніться до лікаря.

Виразки, шишки або плями

Ви можете побачити або відчути виразки, шишки або плями в області піхви або навколо неї. Це може бути болісно, або ви можете їх зовсім не відчувати. Виразки і шишки можуть бути симптомами ЗПСШ.

Причини утворення шишок, новоутворень або набряків можуть бути викликані низкою причин, в тому числі шкірними бирками, вірусом папіломи людини (ВПЛ) або кістою. Важливо негайно повідомити лікаря про будь-які нові виразки, удари або плями.

Як самостійно обстежити внутрішню частину піхви

Щоб виконати самоперевірку будинку, ви можете використовувати наступне:

 • дзеркало
 • подушка
 • маленький ліхтарик
 • рукавички для рук
 • діаграма вульви

Коли будете готові приступити до самообстеження, виконайте наступні дії:

 1. Ретельно вимийте руки водою з милом або надіньте рукавички. Зніміть одяг нижче пояса.
 2. Прикріпіть подушку до стіни. Сядьте спиною на подушку і зігніть ноги в колінах. Ступні повинні бути поруч з сідницями. Для початку розведіть коліна в сторони. Постарайтеся розслабити м’язи таза. Це допоможе вам почувати себе комфортно.
 3. Тримайте дзеркало перед тазовою областю. Можливо, вам знадобиться ліхтарик, щоб краще бачити.
 4. Якщо ви проводите обстеження вперше, можливо, ви захочете повернутися до діаграми вульви. Ви можете почати визначати різні області і те, як вони виглядають, коли ви перебуваєте в різних позах або сексуально збуджені. Огляньте вульву на предмет невеликих порізів, виразок або грудок.
 5. Потім однією рукою акуратно розсуньте Вагінальні губи, а інший тримайте ліхтарик або дзеркало. Ви також можете підперти дзеркало і направити його світлом, якщо це легше побачити.
 6. Обережно введіть палець у піхву. Внутрішня частина може здаватися схожою на небо. Якщо ви відчуваєте будь-які виразки або нарости на стінці піхви, зверніться до лікаря.
 7. Обережно приберіть палець і подивіться на виділення з піхви. Якщо ви помітили незвичайний колір або неприємний запах, зверніться до лікаря.
 8. Зверніть увагу на будь-які інші набряки, шишки або незвичайні зміни. Тепер ви можете зімкнути коліна і встати.

Пам’ятайте, що зовнішній вигляд вульви може незначно змінюватися протягом місяця. Якщо ви помітили будь-які зміни, які вас турбують, повідомте про них на наступному прийомі у гінеколога.

Коли і як часто проводити самообстеження

Ви можете проводити самообстеження не рідше одного разу на місяць. Однак ви не хочете проводити самообстеження під час менструації.

Якщо ви хочете бути послідовним, ви можете встановити дату в календарі на основі вашого місячного циклу. Наприклад, виберіть один день на місяць на тижні, що настає за очікуваним періодом.

Коли звернутися до лікаря

Зверніть увагу на наступні симптоми. Ви можете помітити їх до або під час самообстеження.

 • свербіж
 • почервоніння
 • роздратування в піхву і навколо нього
 • кровотеча
 • аномальні виділення з неприємним запахом
 • виділення жовтого, зеленого або коричневого кольору

Повідомте про ці симптоми лікаря. Вони можуть провести огляд органів малого таза або взяти зразок сечі або крові, щоб визначити, що викликає ваші симптоми.

Вагінальний самообстеження-відмінний спосіб краще пізнати своє тіло. Ви краще дізнаєтеся, як виглядає ваша Піхва, і зможете визначити очевидні симптоми проблеми.

Однак самообстеження не замінює щорічного гінекологічного огляду. Якщо щось не так, ви можете звертатися до лікаря раніше або частіше в міру необхідності.

Залишити відповідь